12pm *Sheikh Jackson (Amr Salama, Egypt, 2017, 93min) (New Egyptian Cinema, Small Theatre). *It's the Law (Ficarra Picone, Italy, 2017, 92min) (International Panorama, Hanager Theatre). *Rahm (Ahamed Jamal, Palestine/ UK, 2016, 104min) (International Panorama, Creativity Centre). *The Devil's Freedom (Everardo Gonzalez, Mexico, 2017, 74min) (International Panorama, Hanager Cinema).
1pm *A Man of the Third Day (Babak Shirinsefat, Azerbaijan, 2017, 111min) (International Panorama, Odeon Cinema 1). *The Man Who Looks Like Me (Katrin Maimik, Estonia, 2017, 109min) (International Panorama, Odeon Cinema 2/ Badges only). *Wulu (Daouda Coulibaly, France/ Senegal, 2016, 95min) (Festival of Festivals, Odeon Cinema 3). *Carole Mattieu (Louis-Julien Petit, France, 2016, 86min) (International Panorama, Zamalek Cinema). *Girlhood (Céline Sciamma, France, 2014, 112min) (International Panorama, Nile City Cinema). *Khibula (George Ovashvili, Georgia/ Germany/ France, 2017, 97min) (Festival of Festivals, Mall of Arabia).
3pm *Nina (Juraj Lehotsky, Slovakia, 2017, 86min) (Official Competition, Small Theatre, Arabic subtitles). *Gutland (Govinda Van Maele, Luxembourg/ Belgium/ Germany, 2017, 107min) (Festival of Festivals, Hanager Theatre). *Samurai in Autumn (Danilo Beckovic, Serbia, 2016, 86min) (International Panorama, Creativity Centre). *Mansfield 66/67 (P. David Ebersole/ Todd Hughes, UK/ USA, 2016, 60min) (International Panorama, Hanager Cinema, Badges only).
3:30pm *Disappearance (Boudewijn Koole, 2017, 90min) (Official Competition, Odeon Cinema 1, Badges only, Arabic subtitles). *Age of Panic (Justine Triet, France, 2013, 94min) (New Vague of French Directors, Odeon Cinema 2). *Camille Rewinds (Noémie Lvovsky, France, 2012, 95min) (New Vague of French Directors, Odeon Cinema 3, badges only). *Cry Humanity (Amshan Kumar, India, 2017, 93min) (International Panorama, Zamalek Cinema). *Apricots Groves (Pouria Heidary Oureh, Armenia, 2017, 78min) (Festival of Festivals, Nile City Cinema). *Worldly Girl (Marco Danieli, Italy, 2016, 101min) (International Panorama, Mall of Arabia).
6pm *Killing Jesus (Laura Mora Ortega, Colombia/ Argentina, 2017, 95min) (Official Competition, Small Theatre, Arabic subtitles). *La Barracuda (Julia Halperin/ Jason Cortlund, USA, 2017, 100min) (Critics Week, Hanager Theatre). *Solitaire (Sophie Boutros, Lebanon, 2017, 92min) (Festival of Festivals, Creativity Centre) *Mon Histoire n'est pas encore écrite (Jacqueline Gozland, France/ Algeria, 2017, 87min) (International Panorama, Hanager Cinema).
6:30pm *Clay Dolls (Nouri Bouzid, France/ Morocco, 2002, 95min) (Tribute to Hind Sabri, Open Theatre). *Los Perros (Marcela Said, Chili/ France, 2017, 94min) (Official Competition, Odeon Cinema 1, Arabic subtitles). *The Bees' Way (Abdellatif Abdelhamid, Syria, 2017, 109min) (Arab Cinema Horizons, Odeon Cinema 2). *At War for Love (Italy, 2016, 120min) (Festival of Festivals, Odeon Cinema 3). *These Days (Guiseppe Piccioni, Italy, 2016, 120min) (Festival of Festivals, Nile City Cinema). *Visiting Ours (Rachida Brakni, France, 2016, 82min) (Festival of Festivals, Mall of Arabia, Arabic subtitles).
9pm *When the Day Had No Name (Teona Struger Mitevska, Macedonia/ Belgium/ Slovenia, 2017, 93min) (Festival of Festivals, Small Theatre, Badges only). *Sweat Rain (Hakim Belabbes, Morocco, 2017, 126min) (Arab Cinema Horizons, Hanager Theatre). *Ali's Wedding (Jeffrey Walker, Australia, 2017, 110min) (Australia: Guest of Honour, Creativity Centre). *In the Shadow of the City (Jean Chamoun, France, 2000, 105min) (Tribute to Jean Chamoun, Hanager Cinema). *Why Does the Sea Laugh (Mohamed Kamel Al-Kalyoubi, Egypt, 1995, 120min) (Tribute to Mohamed Kamel Al-Kalyoubi, Open Theatre).
9:30pm *Marija (Michael Koch, Germany/ Switzerland, 2016, 86min) (Festival of Festivals, Odeon Cinema 1). *Moulin Rouge (Baz Luhrmann, Australia, 2001, 127min) (Australia: Guest of Honour, Odeon Cinema 2). *Araby (Joao Dumans/ Affonso Uchoa, Brazil, 2017, 96min) (Festival of Festivals, Odeon Cinema 3). *Something New (Cristina Comencini, Italy, 2016, 93min) (International Panorama, Nile City Cinema, Badges only). *Symphony for Ana (Virna Molina/ Ernesto Ardito, Argentina, 2017, 119min) (Festival of Festivals, Mall of Arabia).
10pm *The Merciless (Byun Sung-Hyun, South Korea, 2017, 117min) (Official Selection Out of Competition, Zamalek Cinema).
Friday 24 November
12pm
*Mawlana (The Preacher) (Magdi Ahmed Ali, Egypt, 2016, 130min) (New Egyptian Cinema, Small Theatre). *Fault Condition (Catalin Saizescu, Romania, 2017, 110min) (Official Selection Out of Competition, Hanager Theatre). *Rifle (Davi Pretto, Brazil/ Germany, 2016, 88min) (International Panorama, Creativity Centre). *Something Cold (Egypt, 20min)/ All Roads Lead to Rome (Egypt, 14min)/ Red Velvet (Egypt, 14min) (Cinema of Tomorrow, Hanager Cinema).
1pm *Machines (Rahul Jain, India/ Germany/ Finland, 2016, 71min) (Festival of Festivals, Odeon Cinema 1). *The Stuff of Dreams (Gianfranco Cabiddu, Italy, 2016, 103min) (International Panorama, Odeon Cinema 2). *The Elephant and the Butterfly (Amelie van Elmbt, Belgium, 2017, 87min) (International Panorama, Odeon Cinema 3). *Babylon Sisters (Gigi Roccati, India/ Italy, 2016, 85min) (Festival of Festivals, Zamalek Cinema, Arabic subtitles). *At War for Love (Italy, 2016, 120min) (Festival of Festivals, Nile City Cinema). *Bird People (Pascale Ferran, France, 2016, 130min) (New Vague of French Directors, Mall of Arabia).
3pm *Redu (Sagar Vanjari, India, 2017, 120min) (Official Competition, Small Theatre, Arabic subtitles). *Quit Staring at My Plate (Hana Jusic, Croatia/ Denmark, 2016, 105min) (Festival of Festivals, Hanager Theatre, Badges only). *Ciao Ciao (Song Chuan, China/France, 2017, 90min) (Festival of Festivals, Creativity Centre, Badges only). *Birds are Singing in Kigali (Joanna Kos-Krause/ Krzysztof Krause, Poland, 2017, 113min) (Official Selection Out of Competition, Hanager Cinema).
3:30pm *Nina (Juraj Lehotsky, Slovakia, 2017, 86min) (Official Competition, Odeon Cinema 1, Arabic subtitles). *Unwanted (Edon Rizvanolli, Kosovo/ Netherlands, 2017, 85min) (Festival of Festivals, Odeon Cinema 2, Arabic subtitles, Badges only). *Kidnapping (Mariana Cengel Soleanska, Slovakia, 2017, 102min) (Festival of Festivals, Odeon Cinema 3). *Let Yourself Go (Francesco Amato, Italy, 2016, 98min) (International Panorama, Zamalek Cinema) *Sicilian Ghost Story (Fabio Grassadonia/ Antonio Piazza, Italy/ France/ Switzerland, 2017, 122min) (Festival of Festivals, Nile City Cinema). *Prime Minister (Tereza Novotova, Belgium, 2017, 102min) (International Panorama, Mall of Arabia).
6pm *A Season in France (Mahamat Saleh Haroun, France, 2017, 100min) (Official Competition, Small Theatre, Arabic subtitles). *Village Rockstars (Rima Das, India, 2017, 87min) (Critics Week, Hanager Theatre). *Foreign Body (Raja Amari, France/ Tunisia, 2016, 92min) (Festival of Festivals, Creativity Centre). *Luna's Revenge (Khaled Kaissar, Germany, 2017, 92min) (Festival of Festivals, Hanager Cinema).
6:30pm *Whatever You Do, It's Always That Way (Omar Abdel-Aziz, Egypt, 1982, 95min) (Tribute to Samir Ghanem, Open Theatre). *Killing Jesus (Laura Mora Ortega, Colombia/ Argentina, 2017, 95min) (Official Competition, Odeon Cinema 1). *Sweat Rain (Hakim Belabbes, Morocco, 2017, 126min) (Arab Cinema Horizons, Odeon Cinema 2). *This is Our Land (Lucas Belvaux, Belgium/ France, 2017, 90min) (Festival of Festivals, Odeon Cinema 3). *The War Show (Obaidah Zytoon, Denmark/ Finland/ Syria, 2016, 100min) (Festival of Festivals, Nile City Cinema), *Agam (Sumit Mishra, India, 2017, 86min) (International Panorama, Mall of Arabia, Badges only).
7pm *Return to Montauk (Volker Schlondoff, Germany, 2017, 95min) (Official Selection Out of Competition, Zamalek Cinema).
9pm *Thirst Street (Nathan Silver, France/ USA, 2017, 83min) (Festival of Festivals, Small Theatre, Badges only). *Swarm of Doves (Ramadan Khasrou, Kuwait, 2017, 120min) (Arab Cinema Horizons, Hanager Theatre). *Lion (Garth Davis, Australia, 2017, 118min) (Australia: Guest of Honour, Creativity Centre). *The Basics of Killing (Jan Cvitkovič, Slovenia/ Serbia, 2017, 99min) (Festival of Festivals, Hanager Cinema). *The Yacoubian Building (Marwan Hamed, Egypt, 2006, 165min) (Tribute to Hind Sabry, Open Theatre).
9:30pm *La Barracuda (Julia Halperin/ Jason Cortlund, USA, 2016, 100min) (Critics Week, Odeon Cinema 1). *Ali's Wedding (Jeffrey Walker, Australia, 2017, 110min) (Australia: Guest of Honour, Odeon Cinema 2). *Sexy Durga (Sanal Kumar Sasiaharan, India, 2017, 85min) (Festival of Festivals, Odeon Cinema 3). *A Prominent Patient (Julius Sevick, Czech Republic, 2016, 114min) (Festival of Festivals, Nile City Cinema, Badges only). *Indivisible (Edoardo De Angelis, Italy, 2016, 100min) (International Panorama, Mall of Arabia).
12pm *Egyptian Jeanne D'Arc (Eman Kamel, Egypt, 2016) (New Egyptian Cinema, Small Theatre). *Vazante (Daniela Thomas, Brazil, 2017, 115min) (Festival of Festivals, Hanager Theatre). *The Constitution (Rajko Grlic, Croatia/ Slovenia/ UK/ Czech Republic, 2017, 99min) (Festival of Festivals, Creativity Centre, Arabic subtitles). *Occupation Killer (Morocco, 23min)/ Mon ami mon amour (Italy, 15min)/ Apples (UK/Lithuania, 19min)/ El Sheikh Noel (Iraq, 24min)/ Euna (Korea/ Germany, 18min) (Cinema of Tomorrow, Hanager Cinema).
1pm *Strawberry Days (Wiktor Ericsson, Sweden, 2017, 133min) (Festival of Festivals, Odeon Cinema 1). *Girlhood (Céline Sciamma, France, 2014, 112min) (New Vague of French Directors, Odeon Cinema 2). *Alone (Akhan Satayev, Kazakhstan, 2017, 70min) (Festival of Festivals, Odeon Cinema 3). *Nearest and Dearest (Ksenia Zueva, Russia, 2017, 98min) (International Panorama, Zamalek Cinema, Arabic subtitles). *A Man of the Third Day (Babak Shirinsefat, Azerbaijan, 2017, 111min) (International Panorama, Nile City Cinema). *Little Harbour (Iveta Grofava, Czech Republic/ Slovak, 2017, 90min) (International Panorama, Mall of Arabia).
3:30pm *Redu (Sagar Vanjari, India, 2017, 120min) (Official Competition, Odeon Cinema 1, Arabic subtitles). *Pop Aye (Kirsetn Tan, Thailand/ Singapore, 2017, 104min) (Festival of Festivals, Odeon Cinema 2). *Something Cold (Egypt, 20min)/ All Roads Lead to Rome (Egypt, 14min)/ Red Velvet (Egypt, 14min) (Cinema of Tomorrow, Odeon Cinema 3). *Be Prepared (Robert Glinski, Italy, 2017, 85min) (International Panorama, Zamalek Cinema). *A Hustler's Diary (Vica Zubak, Sweden, 2017, 97min) (Festival of Festivals, Nile City Cinema). *At War for Love (Italy, 2016, 120min) (Festival of Festivals, Mall of Arabia).
6pm *The Intruder (Leonardo di Constanza, Italy/ France, 2017, 97min) (Official Competition, Small Theatre, Arabic subtitles). *Just Charlie (Rebecca Fortune, UK, 2017, 97min) (Critics Week, Hanager Theatre). *Little Crusader (Václav Kadrnka, Czech Republic/ Slovenia/ Italy, 2017, 87min) (International Panorama, Creativity Centre) *Do It Right (Chad Chenouda, France, 2017, 98min) (Festival of Festivals, Hanager Cinema).
6:30pm *Asmaa (Amr Salama, Egypt, 2011, 96min) (Tribute to Hind Sabry, Open Theatre). *A Season in France (Mahamat Saleh Haroun, France, 2017, 100min) (Official Competition, Odeon Cinema 1, Arabic subtitles). *Swarm of Doves (Ramadan Khasrou, Kuwait, 2017, 120min) (Arab Cinema Horizons, Odeon Cinema 2). *Devil's Freedom (Everado Gonzalez, Mexico, 2017, 74min) (International Panorama, Odeon Cinema 3). *Carole Matthieu (Louis-Julien Petit, France, 2016, 86min) (International Panorama, Nile City Cinema). *The Fixer (Andrian Sitaru, Romania, 2017, 98min) (Festival of Festivals, Mall of Arabia).
7pm *Orphan (Arnaud des Pallières, Italy/ Belgium/ China, 2016, 111min) (Festival of Festivals, Zamalek Cinema).
9pm *Skokan (Petr Vaclav, Czech Republic, 2017, 93min) (Official Selection Out of Competition, Small Theatre). *Al Jaida (Salma Baccar, Tunisia, 2017, 108min) (Arab Cinema Horizons, Hanager Theatre). *The Dressmaker (Jocelyn Moorhouse, Australia, 2015, 118min) (Australia: Guest of Honour, Creativity Centre). *Enemies (Svetoslav Ovcharov, Bulgaria, 2017, 97min) (Festival of Festivals, Hanager Cinema). *678 (Mohamed Diab, Egypt, 2010, 100min) (Tribute to Maged El-Kedwani, Open Theatre).
9:30pm *Village Rockstars (Rima Das, India, 2017, 87min) (Critics Week, Odeon Cinema 1). *Australia (Baz Luhrmann, Australia, 2008, 165min) (Australia: Guest of Honour, Odeon Cinema 2). *Mansfield 66/67 (P. David Ebersole/ Todd Hughes, UK/ USA, 2016, 60min) (International Panorama, Odeon Cinema 3, Badges only). *Winter Brothers (Hlynur Palmason, Denmark/ Iceland, 2017, 100min) (Festival of Festivals, Nile City Cinema, Badges only). *Something New (Cristina Comencini, Italy, 2016, 93min) (International Panorama, Mall of Arabia).
10pm *Indivisible (Edoardo De Angelis, Italy, 2016, 100min) (International Panorama, Zamalek Cinema).
Sunday 26 November
12pm *Weathered Green (Mohamed Hammad, Egypt, 2016, 72min) (New Egyptian Cinema, Small Theatre). *Polyxini (Dora Masklavanou, Greece, 2017, 100min) (International Panorama, Hanager Theatre, Badges only). *Amerika Square (Yannis Sakaridis, Greece/ Germany/ Turkey, 2017, 86min) (Festival of Festivals, Creativity Centre). *Fog (Romania, 27min)/ Le Chat Dore (Spain, 6min)/ The Test (China, 29min)/ Someone (Germany, 14min)/ At My Home (Italy, 19min) (Cinema of Tomorrow, Hanager Cinema).
1pm *Mon Histoire n'est pas encore écrit (Jacqueline Gozland, France/ Algeria, 2017, 87min) (International Panorama, Odeon Cinema 1). *In the Shadow of the City (Jean Chamoun, France, 2000, 105min) (Tribute to Jean Chamoun, Odeon Cinema 2). *Little Harbour (Iveta Grofava, Czech Republic/ Slovak, 2017, 90min) (International Panorama, Odeon Cinema 3). *The Prime Minister (J Erik Van Looy, Belgium, 2016, 102min) (International Panorama, Zamalek Cinema). *Solitaire (Sophie Boutros, Lebanon, 2016, 92min) (Festival of Festivals, Nile City Cinema). *Sicilian Ghost Story (Fabio Grassdonia/ Antonio Piazza, Italy/ France/ Switzerland, 2017, 122min) (Festival of Festivals, Mall of Arabia).
3pm *Pomegranate Orchard (Ilgar Najaf, Azerbaijan, 2017, 90min) (Official Competition, Small Theatre, Arabic subtitles). *The Line (Peter Bebjak, Slovenia/ Ukraine, 2017, 108min) (Festival of Festivals, Hanager Theatre). *Park (Sofia Exarchou, Greece, 2016, 100min) (Festival of Festivals, Creativity Centre, Badges only). *Standing Tall (Emmanuelle Bercot, France, 2014, 120min) (New Vague of French Directors, Hanager Cinema).
3:30pm *Fortunata (Sergio Castellitto, Italy, 2017, 103min) (Official Competition, Odeon Cinema 1, Arabic subtitles). *River's Edge (Wang Chao, China, 2017, 95min) (International Panorama, Odeon Cinema 2). *Occupation Killer (Morocco, 23min)/ Mon ami mon amour (Italy, 15min)/ Apples (UK/ Ukraine, 19min)/ El Sheikh Noel (Iraq, 24min)/ Euna (Korea/ Germany, 18min) (Cinema of Tomorrow, Odeon Cinema 3). *Welcome to Gondwana (Mamane, France, 2016, 92min) (International Panorama, Zamalek Cinema). *Kidnapping (Mariana Cengel Soleanska, Slovakia, 2017, 102min) (Festival of Festivals, Nile City Cinema). *Afterlove (Stergios Paschos, Greece, 2016, 94min) (International Panorama, Mall of Arabia).
6pm *My See Through Heart (David and Raphael Vital-Durand, France, 2017, 87min) (Official Competition, Small Theatre, Badges only). *Miracle (Egle Vertelyte, Lithuania, 2017, 91min) (Critics Week, Hanager Theatre, Arabic subtitles). *Emilia: Breaking Free (Donatas Ulvydis, Lithuania, 2017, 112min) (Festival of Festivals, Creativity Centre). *The Elephant and the Butterfly (Amelie van Elmbt, Belgium, 2017, 87min) (International Panorama, Hanager Cinema).
6:30pm *The Aquarium (Yousry Nasrallah, 2008, 91min) (Tribute to Hind Sabry, Open Theatre). *The Intruder (Leonardo di Constanza, Italy/ France, 2017, 97min) (Official Competition, Odeon Cinema 1, Arabic subtitles). *Al Jaida (Salma Baccar, Tunisia, 2017, 108min) (Arab Cinema Horizons, Odeon Cinema 2). *Something Cold (Egypt, 20min)/ All Roads Lead to Rome (Egypt, 14min)/ Red Velvet (Egypt, 14min) (Cinema of Tomorrow, Odeon Cinema 3). *Mr. and Mrs. Adelman (Nicolas Bedos, France, 2017, 120min) (Festival of Festivals, Nile City Cinema, Badges only). *These Days (Giuseppe Piccioni, Italy, 2016, 120min) (Festival of Festivals, Mall of Arabia).
7pm *In the Fade (Fatih Akin, Germany/ France, 2017, 106min) (Official Selection Out of Competition, Zamalek Cinema, Arabic subtitles).
9pm *Return to Montauk (Volker Schlondoff, Germany, 2017, 95min) (Official Selection Out of Competition, Small Theatre). *Ghost Hunting (Raed Andoni, Palestine, 2017, 94min) (Arab Cinema Horizons, Hanager Theatre). *Charlie's Country (Rolf de Heer, Australia, 2013, 108min) (Australia: Guest of Honour, Creativity Centre). *Under the Family Tree (Constanze Knoche, Germany, 2017, 90min) (International Panorama, Hanager Cinema, Badges only). *Before the Summer Crowds (Mohamed Khan, Egypt, 2015, 90min) (Tribute to Maged El-Kedwani, Open Theatre).
9:30pm *Just Charlie (Rebecca Fortune, UK, 2017, 97min) (Critics Week, Odeon Cinema 1). *Mad Max (George Miller, Australia, 1979, 88min) (Australia: Guest of Honour, Odeon Cinema 2). *Corniche Kennedy (Dominique Cabrera, France, 2016, 94min) (New Vague of French Directors, Odeon Cinema 3). *Falling (Marina Stepanska, Ukraine, 2017, 105min) (International Panorama, Nile City Cinema). *Gutland (Govinda Van Maele, Luxembourg/ Belgium/ Germany, 2017, 107min) (Festival of Festivals, Mall of Arabia).
10pm *Fault Condition (Catalin Saizescu, Romania, 2017, 110min) (Official Selection Out of Competition, Zamalek Cinema).
Monday 27 November
12pm *The Originals (Marwan Hamed, Egypt, 2017) (New Egyptian Cinema, Small Theatre). *Two Irenes (Fabio Meira, Brazil, 2017, 89min) (International Panorama, Hanager Theatre). *Unwanted (Edon Rizvanolli, Kosovo/ Netherlands, 2017, 85min) (Festival of Festivals, Creativity Centre, Badges only). *Just Another Sunday (Spain, 18min)/ Farach (Tunisia, 15min)/ The Cardboard Man (Venezuela, 14min)/ Brazuca (Greece, 19min)/ Cargo (Lebanon/ Cyprus/ France, 20min)/ A Month (Kosovo, 26min) (Cinema of Tomorrow, Hanager Cinema).
1pm *Goliath (Dominik Locher, Switzerland, 2017, 85min) (Festival of Festivals, Odeon Cinema 1, Badges only). *Apricot Groves (Pouria Heidary Oureh, Armenia, 2017, 78min) (Festival of Festivals, Odeon Cinema 2). *Nico 1988 (Susanna Nicchiarelli, Italy/ Belgium, 2016, 86min) (Festival of Festivals, Odeon Cinema 3). *Filthy (Tereza Nvotová, Czech/ Slovakia, 2017, 87min) (Festival of Festivals, Zamalek Cinema). *Alone (Akhan Satayev, Kazakhstan, 2017, 70min) (Festival of Festivals, Nile City Cinema). *Jupiter's Moon (Kornél Mundruczó, Hungary/ Germany, 2017, 123min) (Festival of Festivals, Mall of Arabia).
3pm *The Seeds of Violence (Taegue Lim, South Korea, 2017, 82min) (Official Competition, Small Theatre, Arabic subtitles). *Sexy Durga (Sanal Kumar Sasiaharan, India, 2017, 85min) (Festival of Festivals, Hanager Theatre). *Nico 1988 (Susanna Nicchiarelli, Italy/ Belgium, 2016, 86min) (Festival of Festivals, Creativity Centre). *Camille Rewinds (Noémie Lvovsky, France, 95min) (New Vague of French Directors, Hanager Cinema, Badges only).
3:30pm *Pomegranate Orchard (Ilgar Najaf, Azerbaijan, 2017, 90min) (Official Competition, Odeon Cinema 1, Arabic subtitles). *Lion (Garth Davis, Australia, 2017, 118min) (Australia: Guest of Honour, Odeon Cinema 2). *Fog (Romania, 27min)/ Le Chat Dore (Spain, 6min)/ The Test (China, 29min)/ Someone (Germany, 14min)/ At My Home (Italy, 19min) (Cinema of Tomorrow, Odeon Cinema 3). *Luna's Revenge (Khaled Kaissar, Germany, 2017, 92min) (Festival of Festivals, Zamalek Cinema, Arabic subtitles). *Worldly Girl (Marco Danieli, Italy, 2016, 101min) (International Panorama, Nile City Cinema). *The Family (Gustavo Rondon, UK/ US/ Mongolia, 2017, 82min) (Festival of Festivals, Mall of Arabia).
6pm *Out (Gyorgy Kristof, Slovakia/ France/ Hungary, 2017, 88min) (Official Competition, Small Theatre, Arabic subtitles). *The Swan (Asa Helga Hjörleifsdóttir, Iceland/ Germany/ Estonia, 2017, 91min) (Critics Week, Hanager Theatre, Arabic subtitles). *Men Don't Cry (Alen Drljevic, Bosnia/ Czech, Slovakia/ Germany/ Croatia, 2017, 98min) (Official Selection Out of Competition, Creativity Centre). *Age of Panic (Justine Triet, France, 2013, 94min) (New Vague of French Directors, Hanager Cinema, Badges only).
6:30pm *Silence of Palaces (Moufida Tlatli, Tunisia/ France, 1994, 120min) (Tribute to Hind Sabry, Open Theatre). *My See Through Heart (David and Raphael Vital-Durand, France, 2017, 87min) (Official Competition, Odeon Cinema 1, Arabic subtitles, Badges only). *Ghost Hunting (Raed Andoni, Palestine, 2017, 94min) (Arab Cinema Horizons, Odeon Cinema 2). *Occupation Killer (Morocco, 23min)/ Mon ami mon amour (Italy, 15min)/ Apples (UK/Lithuania, 19min)/ El Sheikh Noel (Iraq, 24min)/ Euna (Korea/ Germany, 18min) (Cinema of Tomorrow, Odeon Cinema 3). *Park (Sofia Exarchou, Greece, 2016, 100min) (Festival of Festivals, Nile City Cinema, Badges only). *A Hustler's Diary (Vica Zubak, Sweden, 2017, 97min) (Festival of Festivals, Mall of Arabia).
12pm *Ali the Goat (Sherif El Bendary, Egypt, 2016) (New Egyptian Cinema, Small Theatre). *Filthy (Tereza Nvotová, Czech/ Slovakia, 2017, 87min) (Festival of Festivals, Hanager Theatre). *Coffee (Cristiano Bortone, Italy/ Belgium/ China, 2016, 113min) (Festival of Festivals, Creativity Centre). *Lamia Khonda (Kuwait, 16min)/ The Idiot (India, 18min)/ Fear (Italy, 27min)/ A State of Emergency (France, 13min) (Cinema of Tomorrow, Hanager Cinema).
1pm *Under the Family Tree (Constanze Knoche, Germany, 2017, 90min) (International Panorama, Odeon Cinema 1, Badges only). *Amerika Square (Yannis Sakaridis, Greece/ Germany/ Turkey, 2017, 86min) (Festival of Festivals, Odeon Cinema 2). *Mr. Stein Goes Online (Stéphane Robelin, France/ Belgium/ Germany, 2017, 87min) (International Panorama, Odeon Cinema 3). *Do It Right (Chad Chenouda, France, 2017, 98min) (Festival of Festivals, Zamalek Cinema). *Wulu (Daouda Coulibaly, France/ Senegal, 2016, 95min) (Festival of Festivals, Nile City Cinema). *Araby (Joao Dumans/ Affonso Uchoa, Brazil, 2017, 96min) (Festival of Festivals, Mall of Arabia).
3pm *You Go to My Head (Dimitri de Clercq, France/ Denmark, 2017, 116min) (Official Competition, Small Theatre, Arabic subtitles, Badges only). *Cry Humanity (Amshan Kumar, India, 2017, 93min) (International Panorama, Hanager Theatre). *Agam (Sumit Mishra, India, 2017, 86min) (International Panorama, Creativity Centre, Badges only). *Seven Days (Susanna Nicchiarelli, Italy/ Belgium, 2016, 86min) (Festival of Festivals, Hanager Cinema, Badges only).
3:30pm *The Seeds of Violence (Taegue Lim, South Korea, 2017, 82min) (Official Competition, Odeon Cinema 1, Arabic subtitles). *My Son (Christian Caron, France, 2017, 87min) (Festival of Festivals, Odeon Cinema 2). *Just Another Sunday (Spain, 18min)/ Farach (Tunisia, 15min)/ The Cardboard Man (Venezuela, 14min)/ Brazuca (Greece, 19min)/ Cargo (Lebanon/ Cyprus/ France, 20min)/ A Month (Kosovo, 26min) (Cinema of Tomorrow, Odeon Cinema 3). *This is Our Land (Lucas Belvaux, Belgium/ France, 2017, 90min) (Festival of Festivals, Zamalek Cinema). *Charleston (Andreï Cretulescu, Romania, 2017, 119min) (Festival of Festivals, Nile City Cinema). *The Line (Peter Bebjak, Slovenia/ Ukraine, 2017, 108min) (Festival of Festivals, Mall of Arabia).
6pm *Tunis by Night (Elyes Baccar, Tunisia, 2017, 92min) (Official Competition, Small Theatre). *Ava (Léa Mysius, France, 2017, 105min) (Critics Week, Hanager Theatre, Arabic subtitles, Badges only). *Strawberry Days (Wiktor Ericsson, Sweden, 2017, 133min) (Festival of Festivals, Creativity Centre). *Corniche Kennedy (Dominique Cabrera, France, 2016, 94min) (New Vague of French Directors, Hanager Cinema).
6:30pm *Clay Dolls (Nouri Bouzid, France/ Morocco, 2002, 95min) (Tribute to Hind Sabri, Open Theatre). *Out (Gyorgy Kristof, Slovakia/ France/ Hungary, 2017, 88min) (Official Competition, Odeon Cinema 1, Arabic subtitles). *Rain of Homs (Joud Said, Syria, 2017, 110min) (Arab Cinema Horizons, Odeon Cinema 2). *Fog (Romania, 27min)/ Le Chat Dore (Spain, 6min)/ The Test (China, 29min)/ Someone (Germany, 14min)/ At My Home (Italy, 19min) (Cinema of Tomorrow, Mall of Arabia). *Quit Staring at My Plate (Hana Jusic, Croatia/ Denmark, 2016, 105min) (Festival of Festivals, Nile City Cinema, Badges only). *Winter Brothers (Hlynur Palmason, Denmark/ Iceland, 2017, 100min) (Festival of Festivals, Mall of Arabia, Badges only).
9pm *Mr. and Mrs. Adelman (Nicolas Bedos, France, 2017, 120min) (Festival of Festivals, Small Theatre, Badges only). *House in the Fields (Tala Hadid, Morocco, 2017, 86min) (Arab Cinema Horizons, Hanager Theatre). *Australia (Baz Luhrmann, Australia, 2008, 165min) (Australia: Guest of Honour, Creativity Centre). *Shine (Scott Hicks, Australia, 1996, 105min) (Australia: Guest of Honour, Hanager Cinema). *678 (Mohamed Diab, Egypt, 2010, 100min) (Tribute to Maged El-Kedwani, Open Theatre).
9:30pm *The Swan (Asa Helga Hjörleifsdóttir, Iceland/ Germany/ Estonia, 2017, 91min) (Critics Week, Odeon Cinema 1, Arabic subtitles). *Paper Planes (Robert Connolly, Australia, 2014, 96min) (Australia: Guest of Honour, Odeon Cinema 2). *Polyxini (Dora Masklavanou, Greece, 2017, 100min) (International Panorama, Odeon Cinema 3, Badges only). *The Fixer (Andrian Sitaru, Romania, 2017, 98min) (Festival of Festivals, Nile City Cinema). *The Merciless (Byun Sung-Hyun, South Korea, 2017, 117min) (Official Selection Out of Competition, Mall of Arabia).
10pm *Thirst Street (Nathan Silver, France/ USA, 2017, 83min) (Festival of Festivals, Zamalek Cinema, Badges only).
Wednesday 29 November
12pm *A Day for Women (Kamla Abu Zekri, Egypt, 2016) (New Egyptian Cinema, Small Theatre). *The Midwife (Martin Provost, France, 2017, 123min) (Festival of Festivals, Hanager Theatre). *Octave (Serge Ioan Celebidachi, Romania, 2017, 102min) (International Panorama, Creativity Centre). *Mother (Finland, 6min)/ Roof Knocking (Estonia, 12min)/ Stiff (USA, 28min)/ The Jungle Knows You Better Than You Do (Belgium/ Colombia, 20min)/ Snowgirl (Bulgaria/ Estonia/ Germany, 28min) (Cinema of Tomorrow, Hanager Cinema).
1pm *Becker: Small Town Gangster (Martin Larsson, Sweden, 2017, 87min) (International Panorama, Odeon Cinema 1). *Darkland (Fenar Ahmed, Denmark, 2017, 112min) (Festival of Festivals, Odeon Cinema 2). *Newton (Amit V. Masurkar, India, 2017, 106min) (Festival of Festivals, Odeon Cinema 3).
3pm *The Way Station (Pham Thi Hong Anh, Vietnam, 2017, 92min) (Official Competition, Small Theatre, Arabic subtitles). *Horizons (Svetislav Dragomirovic, Serbia, 2017, 95min) (International Panorama, Hanager Theatre, Arabic subtitles). *The Family (Gustavo Rondon, UK/ US/ Mongolia, 2017, 82min) (Festival of Festivals, Creativity Centre). *Nearest and Dearest (Ksenia Zueva, Russia, 2017, 98min) (International Panorama, Hanager Cinema, Arabic subtitles).
3:30pm *You Go to My Head (Dimitri de Clercq, France/ Denmark, 2017, 116min) (Official Competition, Odeon Cinema 1, Arabic subtitles, Badges only). *Men Don't Cry (Alen Drljevic, Bosnia/ Czech, Slovakia/ Germany/ Croatia, 2017, 98min) (Official Selection Out of Competition, Creativity Centre). *Lamia Khonda (Kuwait, 16min)/ The Idiot (India, 18min)/ Fear (Italy, 27min)/ A State of Emergency (France, 13min) (Cinema of Tomorrow, Odeon Cinema 3).
6pm *Insyriated (Philippe Van Leeuw, Belgium/ France/ Lebanon, 2017, 85min) (Official Competition, Small Theatre). *Thorn (Gabriel Tzafka, Denmark, 2017, 81min) (Critics Week, Hanager Theatre, Arabic subtitles). *Khibula (George Ovashvili, Georgia/ Germany/ France, 2017, 97min) (Festival of Festivals, Creativity Centre). *Requiem for Mrs. J (Bojan Vuletic, France/ Russia/ Serbia, 2017, 98min) (Festival of Festivals, Hanager Cinema).
6:30pm *Why Does the Sea Laugh (Mohamed Kamel Al-Kalyoubi, Egypt, 1995, 120min) (Tribute to Mohamed Kamel Al-Kalyoubi, Open Theatre). *Tunis by Night (Elyes Baccar, Tunisia, 2017, 92min) (Official Competition, Odeon Cinema 1). *House in the Fields (Tala Hadid, Morocco, 2017, 86min) (Arab Cinema Horizons, Odeon Cinema 2). *Just Another Sunday (Spain, 18min)/ Farach (Tunisia, 15min)/ The Cardboard Man (Venezuela, 14min)/ Brazuca (Greece, 19min)/ Cargo (Lebanon/ Cyprus/ France, 20min)/ A Month (Kosovo, 26min) (Cinema of Tomorrow, Odeon Cinema 3).
9pm *In the Fade (Fatih Akin, Germany/ France, 2017, 106min) (Official Selection Out of Competition, Small Theatre, Arabic subtitles). *A Certain Nasser (Badih Massaad and Antoine Waked, Lebanon, 2017, 65min) (Arab Cinema Horizons, Hanager Theatre). *Mad Max (George Miller, Australia, 1979, 88min) (Australia: Guest of Honour, Creativity Centre). *The Man Who Looks Like Me (Katrin Maimik, Estonia, 2017, 109min) (International Panorama, Hanager Cinema, Badges only). *The Yacoubian Building (Marwan Hamed, Egypt, 2006, 165min) (Tribute to Hind Sabry, Open Theatre).