Youngsters impress Martinez even if Hazard is Belgium's star man    Vietnam protests to China over South China Sea boat sinking    Attackers throw explosive at Russian consulate in Athens    Syria slams Trump, vows to recover Israeli-occupied Golan    Depay proves quality to Koeman as Dutch beat Belarus    thyssenkrupp wins major order for fertiliser complex in Egypt    Benban Solar Park wins WBG's best project award    Rice and Rashford give Southgate pre-match headache    AUC features Dame Minouche Shafik as acclaimed guest speaker at Nadia Younes' annual Memorial Lecture    Juhayna renews partnership with Baheya Foundation for 2 years    Fitch upgrades Egypt's credit rating to B+    New investments of EGP 6.3bn injected in Egypt during February: MIIC    Varied paths of reform in Africa    Tutankhamun goes to Paris    Disney closes $71B deal for Fox entertainment assets    Geography, history, future: Umbrella for Arab-African integration    Israel kills Abu Leila who stabbed to death Israeli soldier    Solidarity Ministry denies rumours about random drug tests on citizens    Darts for all    To be continued    Greta    Egypt's squash hub    International Universities to start its next academic year in the New Capital    A Broken Window play is the latest at Taliaa Theatre, don't miss it    Mustafa Al-Razzaz's art is on show at the Gezira Arts Centre    Don't miss Asmaa Waguih's photography show at the AUC Photographic Gallery    Egypt's Parliament began national dialogue over constitutional amendments    Mohammed Ali Palace celebrates Mother's Day with royal jewellery exhibition    Google Doodle celebrates Egyptian poet Jamila Al-Alaily    New horizons    Not German Christian Democrats    Christchurch terror    Another year for Syria?    Diaa Rashwan    National dialogue begins    Witness to War and Peace: Egypt, the October War, and Beyond: English memoir of Al-Sadat's Cabinet    Russia warns of external interference in Algeria: Lavrov    Africa anticipates CAF Champions League, Confederation Cup quarter-final draws    Shoukry in Muscat for Egyptian-Omani committee    Egypt parliament provisionally approves bill on protecting personal data    Uganda releases 14 Egyptian expats after embassy intervention    Soda, sports drinks tied to higher risk of early death    Smartphone mindfulness app helps curb loneliness    Right man for the right job    Op-ed review: Christchurch attacks, Press Syndicate's election    Borussia Dortmund's late, great victory comes with a warning    Irrigation Minister warns of water scarcity in Egypt    Egypt's Court of Cassation upholds verdict putting 169 Brotherhood members on terror list    







Thank you for reporting!
This image will be automatically disabled when it gets reported by several people.





Rio 2016 medal projections
Published in Ahram Online on 03 - 08 - 2016


ARCHERY
Men
Individual
Gold: Kim Woojin, South Korea
Silver: Marcus D'Almeida, Brazil
Bronze: Brady Ellison, United States
Team
Gold: South Korea
Silver: United States
Bronze: Brazil
Women
Individual
Gold: Choi Misun, South Korean
Silver: Ki Bo Bae, South Korea
Bronze: Mackenzie Brown, United States
Team
Gold: South Korea
Silver: Chinese Taipei
Bronze: China
ATHLETICS
Men
100 meters
Gold: Usain Bolt, Jamaica
Silver: Justin Gatlin, United States
Bronze: Trayvon Bromell, United States
200
Gold: Usain Bolt, Jamaica
Silver: LaShawn Merritt, United States
Bronze: Justin Gatlin, United States
400
Gold: LaShawn Merritt, United States
Silver: Wayde van Niekerk, South Africa
Bronze: Kirani James, Grenada
800
Gold: David Rudisha, Kenya
Silver: Alfred Kipketer, Kenya
Bronze: Boris Berian, United States
1,500
Gold: Asbel Kiprop, Kenya
Silver: Ronald Kwemoi, Kenya
Bronze: Elijah Motonei Manangoi, Kenya
5,000
Gold: Mo Farah, Britain
Silver: Dejen Gebremeskel, Ethiopia
Bronze: Muktar Edris, Ethiopia
10,000
Gold: Mo Farah, Britain
Silver: Yigrem Demelash, Ethiopia
Bronze: William Malel Sitonik, Ethiopia
Marathon
Gold: Eliud Kipchoge, Kenya
Silver: Ghirmay Ghebreslassie, Eritrea
Bronze: Stanley Biwott, Kenya
110 Hurdles
Gold: Omar McLeod, Jamaica
Silver: Hansle Parchment, Jamaica
Bronze: Devon Allen, United States
400 Hurdles
Gold: Kerron Clement, United States
Silver: Michael Tinsley, United States
Bronze: Yasmani Copello, Turkey
3,000 Steeplechase
Gold: Conseslus Kipruto, Kenya
Silver: Ezekiel Kemboi, Kenya
Bronze: Brimin Kipruto, Kenya
20K Walk
Gold: Eiki Takahashi, Japan
Silver: Wang Zhen, China
Bronze: Miguel Angel Lopez, Spain
50K Walk
Gold: Jared Tallent, Australia
Silver: Yohann Diniz, France
Bronze: Takayuki Tanii, Japan
Decathlon
Gold: Ashton Eaton, United States
Silver: Damian Warner, Canada
Bronze: Arthur Abele, Germany
Long Jump
Gold: Greg Rutherford, Britain
Silver: Jarrion Lawson, United States
Bronze: Fabrice Lapierre, Australia
Triple Jump
Gold: Christian Taylor, United States
Silver: Will Claye, United States
Bronze: Dong Bin, China
High Jump
Gold: Mutaz Essa Barshim, Qatar
Silver: Derek Drouin, Canada
Bronze: Erik Kynard, United States
Pole Vault
Gold: Renaud Lavillenie, France
Silver: Shawn Barber, Canada
Bronze: Sam Kendricks, United States
Javelin
Gold: Thomas Rohler, Germany
Silver: Zigismunds Sirmais, Latvia
Bronze: Julius Yego, Kenya
Discus
Gold: Piotr Malachowski, Poland
Silver: Philip Milanov, Belgium
Bronze: Christoph Harting, Germany
Shot Put
Gold: Joe Kovacs, United States
Silver: David Storl, Germany
Bronze: Ryan Crouser, United States
Hammer
Gold: Pawel Fajdek, Poland
Silver: Ivan Tsikhan, Belarus
Bronze: Dilshod Nazarov, Tajikistan
4x100 Relay
Gold: Jamaica
Silver: United States
Bronze: Canada
4x400 Relay
Gold: United States
Silver: Britain
Bronze: Trinidad and Tobago
Women
100 meters
Gold: Tori Bowie, United States
Silver: Dafne Schippers, Netherlands
Bronze: English Gardner, United States
200
Gold: Dafne Schippers, Netherlands
Silver: Tori Bowie, United States
Bronze: Elaine Thompson, Jamaica
400
Gold: Allyson Felix, United States
Silver: Shaunae Miller, Bahamas
Bronze: Phyllis Francis, United States
800
Gold: Caster Semenya, South Africa
Silver: Francine Niyonsaba, Burundi
Bronze: Eunice Sum, Kenya
1,500
Gold: Genzebe Dibaba, Ethiopia
Silver: Faith Chepngetich Kipyegon, Kenya
Bronze: Laura Muir, Britain
5,000
Gold: Almaz Ayana, Ethiopia
Silver: Hellen Obiri, Kenya
Bronze: Mercy Cherono, Kenya
10,000
Gold: Almaz Ayana, Ethiopia
Silver: Alice Aprot Nawowuna, Kenya
Bronze: Gelete Burka, Ethiopia
Marathon
Gold: Jemima Sumgong, Kenya
Silver: Helah Kiprop, Kenya
Bronze: Mare Dibaba, Ethiopia
100 Hurdles
Gold: Brianna Rollins, United States
Silver: Kristi Castlin, United States
Bronze: Cindy Roleder, Germany
400 Hurdles
Gold: Dalilah Muhammad, United States
Silver: Janieve Russell, Jamaica
Bronze: Sydney McLaughlin, United States
3,000 Steeplechase
Gold: Ruth Jebet, Bahrain
Silver: Emma Coburn, United States
Bronze: Hyvin Kiyeng Jepkemoi, Kenya
20K Walk
Gold: Liu Hong, China
Silver: Lu Xiuzhi, China
Bronze: Maria Guadalupe Gonzalez, Mexico
Heptathlon
Gold: Brianne Theisen-Eaton, Canada
Silver: Jessica Ennis-Hill, Britain
Bronze: Laura Ikauniece-Admidina, Latvia
Long Jump
Gold: Brittney Reese, United States
Silver: Tianna Bartoletta, United States
Bronze: Brooke Stratton, Australia
Triple Jump
Gold: Caterine Ibarguen, Colombia
Silver: Yulimar Rojas, Venezuela
Bronze: Paraskevi Papachristou, Greece
High Jump
Gold: Chaunte Lowe, United States
Silver: Ruth Beitia, Spain
Bronze: Vashti Cunningham, United States
Pole Vault
Gold: Jenn Suhr, United States
Silver: Fabiana Murer, Brazil
Bronze: Ekaterini Stefanidi, Greece
Javelin
Gold: Barbora Spotakova, Czech Republic
Silver: Christin Hussong, Germany
Bronze: Tatsiana Khaladovich, Belarus
Discus
Gold: Sandra Perkovic, Croatia
Silver: Yaime Perez, Cuba
Bronze: Julia Fischer, Germany
Shot Put
Gold: Valerie Adams, New Zealand
Silver: Michelle Carter, United States
Bronze: Gong Lijiao, China
Hammer
Gold: Anita Wlodarczyk, Poland
Silver: Betty Heidler, Germany
Bronze: Gwen Berry, United States
4x100 Relay
Gold: United States
Silver: Jamaica
Bronze: Netherlands
4x400 Relay
Gold: United States
Silver: Jamaica
Bronze: Britain
BADMINTON
Men's Singles
Gold: Chen Long, China
Silver: Lee Chong Wei, Malaysia
Bronze: Lin Dan, China; Viktor Axelsen, Denmark
Women's Singles
Gold: Carolina Marin, Spain
Silver: Wang Yihan, China
Bronze: Li Xuerui, China; Ratchanok Intanon, Thailand
Men's Doubles
Gold: Lee Yong-dae and Yoo Yeon-seong, South Korea
Silver: Mohammad Ahsan and Hendra Setiawan, Indonesia
Bronze: Kim Gi-jung and Kim Sa-rang, South Korea; Fu Haifeng and Zhang Nan, China
Women's Doubles
Gold: Misaki Matsutomo and Ayaka Takahashi, Japan
Silver: Tang Yuanting and Yu Yang, China
Bronze: Greysia Polii and Nitya Krishinda Maheswari, Indonesia; Jung Kyung-eun and Shin Seung-chan, South Korea
Mixed Doubles
Gold: Ko Sung-hyun and Kim Ha-na, South Korea
Silver: Zhang Nan and Zhao Yunlei, China
Bronze: Joachim Fischer Nielsen and Christinna Pedersen, Denmark; Tontowi Ahmad and Liliyana Natsir, Indonesia
BASKETBALL
Men
Gold: United States
Silver: France
Bronze: Spain
Women
Gold: United States
Silver: Australia
Bronze: France
BEACH VOLLEYBALL
Men
Gold: Alison/Bruno, Brazil
Silver: Alexander Brouwer/Robert Meeuwsen, Netherlands
Bronze: Aleksandrs Samoilovs/Janis Smedins, Latvia
Women
Gold: Kerri Walsh Jennings/April Ross, United States
Silver: Larissa/Talita, Brazil
Bronze: Agatha/Barbara, Brazil
BOXING
Men
Light flyweight (49 kg)
Gold: Vasily Egorov, Russia
Silver: Paddy Barnes, Ireland
Bronze: Joahnys Argilagos, Cuba; Birzhan Zhakypov, Kazakhstan
Flyweight (52 kg)
Gold: Yosvany Veitia, Cuba
Silver: Elvin Mamishzada, Azerbaijan
Bronze: Jeyvier Cintron, Puerto Rico; Muhammad Ali, Britain
Bantamweight (56 kg)
Gold: Robeisy Ramirez, Cuba
Silver: Shakur Stevenson, United States
Bronze: Michael Conlan, Ireland; Vladimir Nikitin, Russia
Lightweight (60 kg)
Gold: Lazaro Alvarez, Cuba
Silver: Albert Selimov, Azerbaijan
Bronze: Robson Conceicao, Brazil; Amnat Ruenroeng, Thailand
Light welterweight (64 kg)
Gold: Yasniel Toledo, Cuba
Silver: Lorenzo Sotomayor, Azerbaijan
Bronze: Vitaly Dunaytsev, Russia; Pat McCormack, Britain
Welterweight (69 kg)
Gold: Daniyar Yeleussinov, Kazakhstan
Silver: Mohammed Rabii, Morocco
Bronze: Parviz Baghirov, Azerbaijan; Vincenzo Mangiacapre, Italy
Middleweight (75 kg)
Gold: Bektemir Melikuziev, Uzbekistan
Silver: Arlen Lopez, Cuba
Bronze: Anthony Fowler, Britain; Hosam Abdin, Egypt
Light heavyweight (81 kg)
Gold: Julio Cesar La Cruz, Cuba
Silver: Teymur Mammadov, Azerbaijan
Bronze: Hassan N'Dam, Cameroon; Joe Ward, Ireland
Heavyweight (91 kg)
Gold: Evgeny Tishchenko, Russia
Silver: Erislandy Savon, Cuba
Bronze: Clemente Russo, Italy; Vasiliy Levit, Kazakhstan
Super heavyweight (91+ kg)
Gold: Tony Yoka, France
Silver: Ivan Dychko, Kazakhstan
Bronze: Joe Joyce, Britain; Erik Pfeifer, Germany
Women
Flyweight (51 kg)
Gold: Nicola Adams, Britain
Silver: Mandy Bujold, Canada
Bronze: Sarah Ourahmoune, France; Zhaina Shekerbekova, Kazakhstan
Lightweight (60 kg)
Gold: Katie Taylor, Ireland
Silver: Yana Alekseevna, Azerbaijan
Bronze: Anastasia Belyakova, Russia; Estelle Mossely, France
Middleweight (75 kg)
Gold: Claressa Shields, United States
Silver: Chen Nien-Chin, Chinese Taipei
Bronze: Nouchka Fontijn, Netherlands; Savannah Marshall, Britain
CANOEING
SPRINT
Men
C1 200m
Gold: Isaquias Queiroz, Brazil
Silver: Li Qiang, China
Bronze: Helder Silva, Portugal
C1 1,000m
Gold: Sebastian Brendel, Germany
Silver: Serghei Tarnovschi, Moldova
Bronze: Martin Fuksa, Czech Republic
C2 1,000m
Gold: Isaquias Queiroz and Erlon de Souza, Brazil
Silver: Robert Mike and Henrik Vasbanyai, Hungary
Bronze: Mateusz Kaminski and Michal Kudla, Poland
K1 200m
Gold: Mark de Jonge, Canada
Silver: Petter Menning, Sweden
Bronze: Maxime Beaumont, France
K1 1,000m
Gold: Josef Dostal, Czech Republic
Silver: Fernando Pimenta, Portugal
Bronze: Rene Holten Poulsen, Denmark
K2 200m
Gold: Milenko Zoric and Nebojsa Grujic, Serbia
Silver: Tom Liebscher and Ronny Rauhe, Germany
Bronze: Bence Horvath and Mate Szomolanyi, Hungary
K2 1,000m
Gold: Marcus Gross and Max Rendschmidt, Germany
Silver: Lachlan Tame and Ken Wallace, Australia
Bronze: Marko Tomicevic and Milenko Zoric, Serbia
K4 1,000m
Gold: Slovakia
Silver: Czech Republic
Bronze: Australia
Women
K1 200m
Gold: Lisa Carrington, New Zealand
Silver: Marta Walczykiewicz, Poland
Bronze: Inna Osipenko-Rodomska, Azerbaijan
K1 500m
Gold: Lisa Carrington, New Zealand
Silver: Danuta Kozak, Hungary
Bronze: Zhou Yu, China
K2 500m
Gold: Danuta Kozak and Gabriella Szabo, Hungary
Silver: Tina Dietze and Franziska Weber, Germany
Bronze: Nikolina Moldovan and Milica Starovic, Serbia
K4 500m
Gold: Hungary
Silver: Poland
Bronze: Ukraine
CYCLING
Road
Men's road race
Gold: Alejandro Valverde, Spain
Silver: Rui Costa, Portugal
Bronze: Romain Bardet, France
Women's road race
Gold: Megan Guarnier, United States
Silver: Anna Van Der Breggen, Netherlands
Bronze: Marianne Vos, Netherlands
Men's Individual Time Trial
Gold: Chris Froome, Britain
Silver: Tom Dumoulin, Netherlands
Bronze: Vasil Kiryienka, Belarus
Women's Individual Time Trial
Gold: Anna Van Der Breggen, Netherlands
Silver: Linda Villumsen, New Zealand
Bronze: Lisa Brennauer, Germany
Mountain Bike
Men's cross country
Gold: Nino Schurter, Switzerland
Silver: Julien Absalon, France
Bronze: Jaroslav Kulhavy, Czech Republic
Women's cross country
Gold: Annika Langvad, Denmark
Silver: Maja Wloszczowska, Poland
Bronze: Jolanda Neff, Switzerland
BMX
Men's individual
Gold: Sam Willoughby, Australia
Silver: Joris Daudet, France
Bronze: Connor Fields, United States
Women's individual
Gold: Caroline Buchanan, Australia
Silver: Mariana Pajon, Colombia
Bronze: Alise Post, United States
Track
Men's sprint
Gold: Jason Kenny, Britain
Silver: Matt Glaetzer, Australia
Bronze: Jeffrey Hoogland, Netherlands
Women's sprint
Gold: Zhong Tianshi, China
Silver: Kristina Vogel, Germany
Bronze: Elis Ligtlee, Netherlands
Men's keirin
Gold: Joachim Eilers, Germany
Silver: Eddie Dawkins, New Zealand
Bronze: Jason Kenny, Britain
Women's keirin
Gold: Becky James, Britain
Silver: Kristina Vogel, Germany
Bronze: Anna Meares, Australia
Men's Omnium
Gold: Fernando Gaviria, Colombia
Silver: Mark Cavendish, Britain
Bronze: Elia Viviani, Italy
Women's Omnium
Gold: Laura Trott, Britain
Silver: Sarah Hammer, United States
Bronze: Laurie Berthon, France
Men's team pursuit
Gold: Britain
Silver: Australia
Bronze: Switzerland
Women's team pursuit
Gold: United States
Silver: Britain
Bronze: Canada
Men's team sprint
Gold: New Zealand
Silver: Netherlands
Bronze: Germany
Women's team sprint
Gold: China
Silver: Germany
Bronze: Australia
DIVING
MEN
3-meter synchro
Gold: China
Silver: Germany
Bronze: Russia
10-meter synchro
Gold: China
Silver: Britain
Bronze: United States
3-meter individual
Gold: He Chao, China
Silver: Ilya Zakharov, Russia
Bronze: Cao Yuan, China
10-meter individual
Gold: Qiu Bo, China
Silver: David Boudia, United States
Bronze: Tom Daley, Britain
Women
3-meter synchro
Gold: China
Silver: Canada
Bronze: Italy
10-meter synchro
Gold: China
Silver: North Korea
Bronze: Canada
3-meter individual
Gold: Shi Tingmao, China
Silver: He Zi, China
Bronze: Tania Cagnotto, Italy
10-meter individual
Gold: Pandelela Rinong, Malaysia
Silver: Kim Kuk-hyang, North Korea
Bronze: Ren Qian, China
EQUESTRIAN
Team Dressage
Gold: Britain
Silver: Germany
Bronze: Netherlands
Individual Dressage
Gold: Charlotte Dujardin, Britain, on Valegro
Silver: Isabell Werth, Germany, on Weihegold OLD
Bronze: Steffen Peters, United States, on Legolas
Team Jumping
Gold: United States
Silver: France
Bronze: Germany
Individual Jumping
Gold: Steve Guerdat, Switzerland, on Nino des Buissonnets
Silver: Christian Ahlmann, Germany, on Taloubet Z
Bronze: Marcus Ehning, Germany, on Cornado NRW
Team Eventing
Gold: Germany
Silver: Britain
Bronze: New Zealand
Individual Eventing
Gold: Michael Chung, Germany, on La Biosthetique-Sam FBW
Silver: Sandra Auffarth, Germany, on Opgun Louvo
Bronze: William Fox-Pitt, Britain, on Chilli Morning
FENCING
Men
Epee
Gold: Gauthier Grumier, Estonia
Silver: Enrico Garozzo, Italy
Bronze: Bogdan Nikishin, Ukraine
Foil
Gold: Alexander Massialas, United States
Silver: Yuki Ota, Japan
Bronze: James-Andrew Davis, Britain
Saber
Gold: Alexey Yakimenko, Russia
Silver: Aron Szilagyi, Hungary
Bronze: Vincent Anstett, France
Epee Team
Gold: France
Silver: Italy
Bronze: Korea
Foil Team
Gold: United States
Silver: Italy
Bronze: France
Women
Epee
Gold: Anqi Xu, China
Silver: Rossella Fiamingo, Italy
Bronze: Emese Szasz, Hungary
Foil
Gold: Arianna Errigo, Italy
Silver: Inna Deriglazova, Russia
Bronze: Elisa Di Francisca, Italy
Saber
Gold: Sofya Velikaya, Russia
Silver: Olga Kharlan, Ukraine
Bronze: Anna Marto, Hungary
Epee Team
Gold: China
Silver: Russia
Bronze: France
Sabre Team
Gold: Russia
Silver: United States
Bronze: France
FIELD HOCKEY
Men
Gold: Australia
Silver: Netherlands
Bronze: Germany
Women
Gold: Netherlands
Silver: Argentina
Bronze: United States
GOLF
Men
Gold: Sergio Garcia, Spain
Silver: Henrik Stenson, Sweden
Bronze: Matt Kuchar, United States
Women
Gold: Stacy Lewis, United States
Silver: Lydia Ko, New Zealand
Bronze: Ariya Jutanugarn, Thailand
GYMNASTICS
Men
Team
Gold: Japan
Silver: China
Bronze: Russia
All-Around
Gold: Kohei Uchimura, Japan
Silver: Oleg Verniaiev, Ukraine
Bronze: Deng Shudi, China
Parallel Bars
Gold: You Hao, China
Silver: Oleg Verniaiev, Ukraine
Bronze: Oleg Stepko, Azerbaijan
Horizontal Bar
Gold: Kohei Uchimura, Japan
Silver: Manrique Larduet, Cuba
Bronze: Nile Wilson, Britain
Vault
Gold: Se Gwang Ri, North Korea
Silver: Marian Dragulescu, Romania
Bronze: Kristian Thomas, Britain
Pommel Horse
Gold: Max Whitlock, Britain
Silver: Louis Smith, Britain
Bronze: Harutyun Merdinyan, Armenia
Floor exercise
Gold: Kenzo Shirai, Japan
Silver: Nikita Nargonny, Russia
Bronze: Manrique Larduet, Cuba
Still rings
Gold: Elftherios Petrounias, Greece
Silver: You Hao, China
Bronze: Denis Abliazin, Russia
Women
Team
Gold: United States
Silver: China
Bronze: Russia
All-Around
Gold: Simone Biles, United States
Silver: Laurie Hernandez, United States
Bronze: Shang Chunsong, China
Floor Exercise
Gold: Simone Biles, United States
Silver: Aly Raisman, United States
Bronze: Giulia Steingruber, Switzerland
Uneven Bars
Gold: Fan Yilin, China
Silver: Madison Kocian, United States
Bronze: Rebecca Downie, Britain
Balance Beam
Gold: Laurie Hernandez, United States
Silver: Aliya Mustafina, Russia
Bronze: Simone Biles, United States
Vault
Gold: Simone Biles, United States
Silver: Jong Un Hong, North Korea
Bronze: Giulia Steingruber, Switzerland
RHYTHMIC GYMNASTICS
Team
Gold: Russia
Silver: Belarus
Bronze: Ukraine
All-Around
Gold: Yana Kudryavtseva, Russia
Silver: Margarita Mamun, Russia
Bronze: Ganaa Rizatdinova, Ukraine
TRAMPOLINE
Men
Gold: Gao Lei, China
Silver: Dong Dong, China
Bronze: Andrey Yudin, Russia
Women
Gold: Li Dan, China
Silver: Liu Lingling, China
Bronze: Rosie MacLennan, Canada
HANDBALL
Men
Gold: France
Silver: Germany
Bronze: Qatar
Women
Gold: Norway
Silver: Brazil
Bronze: Netherlands
JUDO
Men
60 kg
Gold: Boldbaatar Ganbat, Mongolia
Silver: Won Jin Kim, South Korea
Bronze: Amartuvshin Dashdavaa, Mongolia and Yeldos Smetov, Kazakhstan
66 kg
Gold: Tumurkhuleg Davaadorj, Mongolia
Silver: Masashi Ebinuma, Japan
Bronze: Baul An, South Korea and Altansukh Dovdon, Mongolia
73 kg
Gold: Rustam Orujov, Azerbaijan
Silver: Changrim An, South Korea
Bronze: Shohei Ono, Japan and Sagi Muki, Israel
81 kg
Gold: Takanori Nagase, Japan
Silver: Avtandili Tchrikishvili, Georgia
Bronze: Antoine Valois-Fortier, Canada and Travis Stevens, United States
90 kg
Gold: Donghan Gwak, South Korea
Silver: Krisztian Toth, Hungary
Bronze: Marcus Nyman, Sweden and Varlam Liparteliani, Georgia
100 kg
Gold: Cyrille Maret, France
Silver: Martin Pacek, Sweden
Bronze: Ryunosuke Haga, Japan and Lukas Krpalek, Czech Republic
Over 100 kg
Gold: Teddy Riner, France
Silver: Hisayoshi Harasawa, Japan
Bronze: Rafael Silva, Brazil and Ryu Shichinohe, Japan
Women
48 kg
Gold: Sarah Menezes, Brazil
Silver: Ami Kondo, Japan
Bronze: Urantsetseg, Munkhbat, Mongolia and Julia Figueroa, Spain
52 kg
Gold: Majlinda Kelmendi, Kosovo
Silver: Erika Miranda, Brazil
Bronze: Misato Nakamura, Japan and Yingnan Ma, China
57 kg
Gold: Sumiya Dorjsuren, Mongolia
Silver: Rafaela Silva, Brazil
Bronze: Marti Malloy, United States and Pavia Automne, France
63 kg
Gold: Miku Tashiro, Japan
Silver: Tina Trstenjak, Slovenia
Bronze: Anicka Van Emden, Netherlands and Munkhzaya Tsedevsuren, Mongolia
70 kg
Gold: Gevrise Emane, France
Silver: Kim Polling, Netherlands
Bronze: Maria Portela, Brazil and Seongyeon Kim, South Korea
78 kg
Gold: Mayra Aguiar, Brazil
Silver: Kayla Harrison, United States
Bronze: Audrey Tcheumeo, France and Guusje Steenhuis, Netherlands
Over 78 kg
Gold: Idalys Ortiz, Cuba
Silver: Sisi Ma, China
Bronze: Song Yu, China and Megumi Tachimoto, Japan
Read more: http://www.dailymail.co.uk/wires/ap/article-3716113/2016-Rio-Olympics-medal-projections.html#ixzz4FupJZVIB
Follow us: @MailOnline on Twitter | DailyMail on Facebook


Clic here to read the story from its source.